وبلاگ تخصصی انس با قرآن درمدارس دماوند
ارتقای آموزش قرآن دردوره ابتدایی
قالب وبلاگ

من از معلمین دوره ابتدایی خواهش می کنم به درس قرآن در این دوره اهمیت بیشتری دهند.                      

                                                                  مقام معظم رهبری


[ یکشنبه 30 بهمن1390 ] [ 22:50 ] [ مریم قربانی ] [ ]

  ( از معراج السعادة)

آن است که با وضو باشد و به طریق ادب ، با سکوت و وقار نشسته باشد، یا ایستاده رو به
قبله و سر پیش افکنده و تکیه نزده و چهارزانو ننشسته باشد و پای خود را نکشیده
باشد . بلکه مانند کسی باشد که نزد جلیل الشأن می نشیند، یا می ایستد و شمرده و با
تأنی بخواند. و از این جهت است که در احادیث رسیده است که ” هر گاه کسی در
کمتر از سه روز قرآن را ختم کند دانا نیست…

… و حق آیات را مراعات کند، بدین نحو که چون به آیه سجده رسد
سجده کند و چون به آیه عذاب رسد پناه به خدا گیرد و چون به آیه رحمت و ذکر نعیم
بهشت رسد، آن را از خدای مسألت نماید و چون به آیه ای رسد که مشتمل بر تسبیح یا
تکبیر پروردگار باشد تسبیح و تکبیر او کند و چون به آیه دعا و استغفار رسد دعا و
استغفار کند…

http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ

[ شنبه 29 بهمن1390 ] [ 2:50 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 ۱- هنگامی که خبر در گذشت کسی را می‌شنویم، می‌گوئیم: « إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ » (بقره / ۱۵۶) همانا ما از آن خدائیم و به سوی او باز می‌گردیم.

۲٫ هنگامی که خطرهای ناگوار و بدعتهایی در دین پدید آید، می‌گوئیم: « رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ » (ال عمران / 8) پروردگارا دلهایمان را، بعد از آنکه ما را هدایت کردی، (از راه حق)منحرف مگردان و از سوی خود، رحمتی بر ما ببخش ، زیرا تو بخشنده‌ای .

۳٫ آنگاه که انسان مورد تهمت قرار می‌گیرد، می‌گوئیم: « رَبَّنا إِنَّکَ تَعْلَمُ ما نُخْفِی وَ ما نُعْلِنُ وَ ما یَخْفی عَلَی اللَّهِ مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی الْأَرْضِ وَ لا فِی السَّماءِ » (ابراهیم / ۳۸) پروردگارا! تو می‌دانی آنچه را ما پنهان و یا آشکار می‌کنیم، و چیزی در زمین و آسمان بر خدا پنهان نیست.

۴٫ هنگام روشن کردن آتش و یا داخل شدن به حمام، می‌گوئیم: « رَبَّنا إِنَّکَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیْتَهُ وَ ما لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنْصارٍ » (آل عمران / ۱۹۲) پروردگارا! هر که را تو(به خاطر اعمالش)به آتش افکندی، او را خوار و رسوا ساخته‌ای و برای افراد ستمگر، هیچ یاوری نیست.
« رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها کانَ غَراماً » (فرقان / ۶۵) پروردگارا! عذاب جهنم را از ما برطرف گردان که عذابش سخت و پر دوام است.

۵٫ به هنگام رعد وبرق، می‌گوئیم: «هُوَ الَّذِی یُرِیکُمُ الْبَرْقَ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ یُنْشِئُ السَّحابَ الثِّقالَ وَ یُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ وَ الْمَلائِکَهُ مِنْ خِیفَتِهِ وَ یُرْسِلُ الصَّواعِقَ فَیُصِیبُ بِها مَنْ یَشاءُ» (رعد / ۱۲و۱۳) او کسی است که برق را به شما نشان می‌دهد، که هم مایه ترس است و هم مایه امید، و ابرهای سنگین بار ایجاد می‌کند- و رعد، تسبیح و حمد او می‌گوید، و (نیز) فرشتگان از ترس او و صاعقه‌ها را می‌فرستد، و هر کس را بخواهد، گرفتار آن می‌سازد.

به ادامه مطلب بروید.

http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ


ادامه مطلب
[ شنبه 29 بهمن1390 ] [ 2:1 ] [ مریم قربانی ] [ ]
برای یک معلم قرآن علم تجوید، صوت و لحن کافی نیست برای یک معلم خوب تنها اخلاق قرآنی مهم است که اگر نور قرآن در روح و وجود معلمی رسوخ کند آن فرد چه بخواهد و چه نخواهد به دلیل برکات قرآن تبدیل به معلمی شایسته می‌شود.


http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ

[ شنبه 29 بهمن1390 ] [ 1:14 ] [ مریم قربانی ] [ ]

مهارت هاي زندگي در عصر غيبت

اشاره

زندگي در عصر غيبت هم براي خودش ادب و رسمي دارد که اگر آن را نشناسي و اصول اوليه‏اش را نداني يک وقت به خودت مي‏آيي و مي‏بيني زندگي‏ات هيچ و پوچ است نه به جايي وصلي و نه توشه‏اي برداشته‏اي.
پس، آماده شو تا ادبِ زيستن در دوران غيبت را بياموزي، و مهارتهاي زندگي در آن را تجربه کني.
آماده شو تا راه آمدن امام را ماهرانه و آگاهانه گلباران کني.


مهارت در شناخت دين


خدا رحمت کند حافظ را، قرنها پيش گفت:

جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه
چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند

اگر آن روز هفتاد و دو ملت بودند که افسانه مي‏سرودند، امروز هفتاد و دو هزار ملت و مذهب و مکتب‏اند که هر يک ادعاي حق بودن دارند و تو را به سوي خود مي‏خوانند و تو متحير مي‏ماني که اين همه حق از کجا آمده و نمي‏فهمي کدام‏يک راست مي‏گويند و کدام دروغ، مگر آن که تلاش کني تا به ميزاني دست يابي که حجت تو باشد و تو را به تلقي صحيحي از دين برساند تا خطوط اصلي و فرعي را بشناسي، خط و ربطها را تشخيص دهي، تفاوت بدعت و سنت را درک نمايي، مراقب تحريفها باشي، از کج‏فهمي بپرهيزي، اهل تفسير به راي نباشي، در برداشتهاي سنتي اسير نشوي و قرائتهاي نو فريبت ندهد.
بايد آگاهي کسب کني و آگاهانه حرکت کني.
بايد مجهز به تفکر و تعقل و تدبر شوي،
بايد دامان دين‏شناسان آگاه را رها نکني،
و بايد تقوا پيشه کني که هر که متقي باشد خداوند به او فرقان را عطا مي‏کند.

مهارت در آراستگي به عدالت


کسي که در وجود خود و در دنياي کوچک درونش نتواند عدالت را به پا کند نمي‏تواند در دنياي بزرگ بيروني‏اش شعار عدالت‏خواهي بدهد.
اگر توانستي قوا و نيروهاي خود را در حد تعادل نگه داري، اگر ميان شادي و غم، خنده و گريه، عشق و نفرت، محبت و کينه، دوستي و دشمني حد وسط را شناختي، اگر زياده‏روي و کم‏روي نکردي، اگر به موقع حرف زدي و به موقع خاموش ماندي، اگر هم اهل عبادت بودي و هم مرد کارزار، اگر زيبايي دنيا و عزت آخرت را يک‏جا خواستي، اگر توانستي علم و عرفان را با هم جمع کني، اگر مرزها را شناختي، اگر نقش اجتماعي‏ات را در برابر پدر و مادر، همسر و فرزند، خويش و همسايه، دوست و رفيق، رئيس و ارباب رجوع، خوب ايفا کردي، اگر به خودت، به ديگران و به خدا ظلم نکردي، اگر حق را پايمال نکردي و حق خودت، حق ديگران و حق خدا را ادا کردي، آن وقت تو به عدالت رسيده‏اي و کسي که به عدالت آراسته شود و ماهرانه عدالت ورزد، راه را براي جهاني شدن عدل و ظهور منجي عالم هموار کرده است.


مهارت در دشمن‏شناسي


ساده‏انگاري است که فکر کني اگر آهسته بروي و آهسته بيايي کسي به تو کاري ندارد. دهها چشم يکسره تو را مي‏پايند تا از يک لحظه غفلتت استفاده کنند و اگر بي‏خيال آنها شوي آنچنان تو را فريب مي‏دهند که نفهمي چه بر سرت آمده است.
حواست باشد، در عصر غيبت، دشمنان داخلي و خارجي هزار جور کلک و حقه سوار مي‏کنند تا سرمايه‏هاي مادي و معنوي تو را بگيرند و اگر در تدبير از آنها کم بياوري و يا در مقابلشان کوتاه بيايي، همه چيزت را باخته‏اي.
بايد دشمن را شناخت و متوجه او بود و اگر لازم شد - که مي‏شود - در برابر توطئه‏هايش ايستاد و مقاومت کرد.
دشمن، گاهي جسورانه پيش مي‏آيد، گاهي با احتياط، گاهي رودررو مي‏ايستد، گاهي پشت سر، گاهي لباس سياست تن مي‏کند، گاه فرهنگ و ادب و هنر. گاهي با شمشير مي‏جنگد، گاهي با قلم. دشمن فيلم مي‏سازد، کتاب مي‏نويسد، دلسوزي مي‏کند، همدردي مي‏نمايد و تا دلت بخواهد ادعا دارد براي همه چيز. دشمن گاهي در دل و درون تو خانه مي‏کند و مي‏شود نفس اماره، گاهي از تو فرسنگها فاصله دارد و مي‏شود شيطان بزرگ. به هر حال بايد او را شناخت و با همه توان با او مبارزه کرد.

مهارت در صبر و پايداري

يا به درستي راهي که انتخاب کرده‏اي يقين داري يا نداري؟ اگر يقين داري، ترديد و دودلي چرا؟ چرا شک مي‏کني در رفتن؟ و چرا سرزنشهاي ديگران تو را سست مي‏کند؟ هميشه عده‏اي هستند که از تو ايراد مي‏گيرند، انتقاد مي‏کنند، سرزنشت مي‏کنند ولي قرار نيست ايرادها و انتقادها و سرزنشها، تو را از مسير حقي که مي‏روي باز دارد که اگر اينطور باشد تو هرگز به مقصدي که خودت انتخاب کرده‏اي، به هدفي که براي رسيدن به آن مي‏خواهي تلاش کني، نمي‏تواني برسي.به خودت اعتماد کن و از آنچه که به تو مي‏گويند هراسي نداشته باش. نمي‏گويم بي‏توجه باش لابلاي اين انتقادها و سرزنشها گاهي حرفهاي حسابي هم مي‏شود پيدا کرد، حتي خداوند هم مي‏فرمايد:»همه حرفها را بشنويد و از بهترين آنها نمپيروي کنيد«.اما يادت باشد اگر امروز، در عصر غيبت، از سرزنش ديگران بترسي و با هر حرفي جهت حرکتت را عوض کني، فردا، در عصر ظهور، حجتي براي ارائه به امام خود نداري، که او حاضر و ناظر بر عمل و نيت توست. پس صبور و پايدار بمان!

دلا در عاشقي ثابت‏قدم باش
که در اين ره نباشد کار بي‏اجر

http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ

[ جمعه 28 بهمن1390 ] [ 23:54 ] [ مریم قربانی ] [ ]


http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ
http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ

طی بازدید ها و برسی های به عمل آمده از آموزشگاه هومن متینی روند اجرای طرح انس با قرآن  به شکل  بسیار مطلوبی در این آموزشگاه در  حال انجام است ودر زمینه‌های قرآنی فعالیت های زیربنایی و بنیادی  انجام می گیرد . به همین دلیل از زحمات مدیریت محترم پایگاه سرکار خانم اسماعیل زاده ُ وکلیه آموزگاران این مدرسه و راهبر آموزشی محترم  سرکار خانم آقا جانی کمال تشکر را داریم.

http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ

[ جمعه 28 بهمن1390 ] [ 23:36 ] [ مریم قربانی ] [ ]

قابل توجه رهبران آموزشی مدارس مجری طرح :

۱-ارتباط با رهبر آموزشی منطقه

۲-انتقال مطالب به معلمان مدارس مجری طرح

۳-بازدید مستمر از کلاس های مجری طرح و حضور در نشست های کلاسی

۴- ارائه بازخورد مناسب به معلمان مجری برای رفع اشکالات احتمالی

۵- تهیه فیلم از نشست های کلاسی و گزارشات مستند کلاسی برای ارائه به پایگاه

[ چهارشنبه 26 بهمن1390 ] [ 1:45 ] [ مریم قربانی ] [ ]

      

 مدیریت محترم  و راهبر آموزشی دبستان قمر بنی هاشم اهر ان از زحمات شما و همکاران محترم  این مدرسه در رابطه با  فعالیت های انجام شده  در حیطه اجرای طرح انس با قرآن  و ارسال نمونه های قرآن پژوهی و گزارش تشکر و قدر دانی می گردد . امیدوارم در پرتو عنایات الهی موفق و موید باشید.

      

[ یکشنبه 23 بهمن1390 ] [ 18:36 ] [ مریم قربانی ] [ ]
با سلام و احترام

ضمن تشکر از زحمات راهبران آموزشی 

۱- به عرض می رساند پیرو دستورات  راهبر محترم آموزشی استان واداره کل  از قرآن ویژه ابتدایی در پایه های سوم به بالا در کلاسها استفاده گردد تا باعث تقویت روخوانی دانش آموزان از رسم المصحف گردد .

۲-در مدارس مجری شاداب سازی و تقویت حیطه عاطفی در  زنگ های قرآن  حتما انجام شود .

۲-بر نحوه تدریس همکاران نظارت باشد و حتما طبق اصول روش جدید تدریس انجام شود .

۳- حتمادر کلاس همه دانش آموزان فرصت روخوانی قرآن را بیابند .

۴-تکالیفی که باعث خستگی و زدگی از قرآن می گردد داده نشود در بعضی  از مدارس  مشاهده شده که تمرین رونویسی  از قرآن داده شده  است که کاملا منسوخ شده می باشد.

۵-معلمینی که اصول تدریس و و تشویق های دانش آموزی به تلاوت روزانه و عمل به قرآن را در رفتار خود و بچه ها نهادینه می کنند  حتما معرفی شوند.

 ۶-در جلسات انجمن اولیا راجع به اهداف و انتظارات طرح انس با قرآن  و تشویق خانواده ها  به تلاوت روزانه و انس با قرآن سخنرانی شود در این رابطه می توان بروشور هایی تهیه کرد ودر اختیار اولیا قرار داد .

۷-فضا سازی قرآنی نصب بنر با همکاری اولیا و افراد خیر انجام شود .

۸ -مدارسی که مصحف آموزشی ندارند برای خرید اقدام نمایند.

۹-زنگ سوم قران در هفته اختصاص به بحث انس با قرآن و قرآن پژوهی داشته باشد. محورهای قران پژوهی اعلام گردیده است .

۱۰-بهترین قرآن پژوهی های مدارس معرفی شوند (از هر پایه یکی)

۱۱-نظارت بر اجرای طرح در محضر قرآن  انجام گیرد  .

۱۲-درس قرآن با سایر دروس تلفیق گردد.

۱۳-احترام به قرآن و اهمیت جایگاه قرآن در زندگی همیشه  و در موقعیت های مختلف ذکر شود و در رفتار همکاران نیز نهادینه شود.

 ۱۴-چک لیست قرآن پایه چهارم  و بقبه  پایه ها توسط معلم مربوطه تکمیل گردد.

۱۵-پوشه کار قرآنی دانش آموزان  حاوی فهرست محتوا  و چک لیست قران و فعالیت های قرآنی مطابق محورهای قرآن پژوهی  (کارهای هنری و فوق برنامه )باشد. در صورتیکه دانش آموز موفق به حفظ پیام قرآنی و سوره گردیده حتما  در چک لیست ثبت گردد.

۱۶-مسابقات روخوانی در بین دانش آموزان در مدرسه برگزار شود و دانش آموزانی که پیشرفت قرآنی دارند معرفی شوند .

 ۱۷-سی دی آموزشی به تعداد دانش آموزان تکثیر و در اختیار انان قرار بگیرد.

۱۸-از لوحه  اول تدریس و  ازسی دی بعداز روخوانی دانش اموزان استفاده گردد.

۱۹- با استفاده از نظرات همکاران در مدرسه نمونه  گاه نامه یاهفته نامه  قرآنی  تهیه و به گرو هها ارسال شود .

 ۲۰-مسابقه ای با نام انتظار  قران  از ما در زنگ انشا کارشود و بهترین نمونه انتخاب گردیده  با فونت نازنین ۱۴  تایپ  و همراه عکس اسکن شده دانش آموز به گروهها ارسال شود .

۲۱- پوشه کاری برای هر مدرسه منظور شود و گزارش کارهای انجام شده ا در آن قرار گرفته و ارسال گردد.

با تشکر فراوان   - قربانی         

 قطعاخداوند زحمات شما را بدون نتیجه نخواهد گذاشت . یا علی مدد

 

http://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپhttp://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپhttp://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپhttp://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپhttp://www.khavaranshop.com/ 

خرید پستی از خاوران شاپ

[ یکشنبه 23 بهمن1390 ] [ 17:41 ] [ مریم قربانی ] [ ]
با شاره به اهمیت سوره لقمان در تربیت قرآنی فرزندان اظهار کرد: سوره لقمان با دربرگیری نصایح حضرت لقمان به پسرش سرشار از مباحث تربیتی است که خانواده‌ها باید برای تربیت فرزندان خود به این سوره استناد کنند.
به گزارش خبرگزاری شهر مجازی قرآن حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمد قیصری، عضو مرکز تربیت مربی حوزه‌های علمیه، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اهمیت تربیت کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: قرآن کریم سرشار از آیات و مفاهیم تربیتی است که البته این آیات قرآنی که سرشار از مفاهیم تربیتی است، برای تربیت انسان‌ها بیان شده‌اند.

وی در ادامه افزود: اگر مطالعه‌ای در قرآن کریم داشته باشیم با آیات تربیتی بسیاری روبرو خواهیم شد، یکی از مهم‌ترین سوره‌های تربیتی برای تربیت انسان‌ها و به ویژه تربیت فرزندان سوره «لقمان» است که این سوره به طور خاص به مباحث تربیتی کودکان، نوجوانان و جوانان از سوی والدین اشاره داشته است.

حجت‌الاسلام قیصری، با یادآوری اینکه حضرت لقمان از دانشمندان است، اظهار کرد: حضرت لقمان نصایحی را خطاب به فرزندش داشت که به دلیل اهمیت این نصایح خداوند سوره‌ای را به نام لقمان در قرآن قرار داد و نصایح لقمان به فرزندش را برای بهره‌گیری مسلمانان از این نصایح در این سوره آورد.
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 20 بهمن1390 ] [ 9:42 ] [ مریم قربانی ] [ ]

بسمه تعالی

آخرين جدول برنامه هفتگي درس قرآن  دوره ابتدايي بر اساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش

رديف

مواد درسي

پايه اول

پايه دوم

پايه سوم

پايه چهارم

پايه پنجم

1

قرآن

2

3

3

3

3

جلسه اضافه شده، فعاليت محور بوده و  بهيچ وجه محتواي جديدي توليد نخواهد شد كه شرح آن در زیرآمده است محتواي اين جلسه با محوريت محتواي كتاب درسي هر پايه  و با انجام فعاليت هاي مرتبط ارائه مي شود تا موجب تعميق يادگيري  و زمينه ساز انس بيشتر با قرآن كريم گردد:

  جلسات درس قرآن در روزهاي غير متوالي  و ترجيحا زنگهاي اول  و دوم  توسط آموزگار پایه منظورگردد .

     ( برنامه آموزش قرآن پايه سوم در 33روز متوالي مستثني از اين بند مي باشد)

 سرفصل هاي آموزشي جلسه اضافه شده قرآن با نام قرآن پژوهی عبارتند از:

         تمرين وتكرار آيات و سوره هاي كتاب قرآن درسي بصورت فردي و گروهي .

         استماع آيات قرآن از روي نوار هاي آموزشي .

    ايجاد زمينه پژوهش هاي قرآني در موضوعات  مختلف متناسب با شرايط سني دانش آموزان  مانند: بهترين قصه قرآن  از نظر دانش آموز ؛ جمع آوري اشعار كودكانه در زمينه قرآن ،آماده كردن سرودهاي قرآني و ...)

          بيان قصه هاي قرآني مرتبط با محتواي دروس و متناسب با گروه سني دانش آموزان هر پايه  .

         ايجاد زمينه بحث و گفتگو پيرامون كاربست آموزه هاي قرآني در زندگي فردي و اجتماعي .

           ايجاد زمينه حفظ كردن برخي از آيات و  سوره هاي كوتاه قرآن

         فراگيري معناي برخي از كلمات ساده و عبارات كوتاه قرآني.

    نقاشي موضوعات و  قصه هاي قرآني( مثل ،خوردنيها، گياهان،حيوانات و نمادهاي قابل فهم قرآني براي دانش آموزان )

         اجراي تئاتر و نمايش خلاق قصه هاي قرآني.

         خوشنويسي و خطاطي كلمات و عبارتهاي ساده قرآني .

         استفاده از نرم افزار ها و سايت هاي قرآني متناسب با گروه سني دانش آموزان

         بهره گيري از سرگرمي و بازيهاي قرآني (كارتها ي بازي و ...)

    شناسايي وتقويت استعداد هاي دانش آموزان درگرايش هاي مختلف آموزش قرآن و معرفي ايشان به مدارس قرآني

         برگزاري محافل انس باقرآن با حضور قاريان  و حافظان و فعالان قرآني

         ساخت و توليد انواع كتابهاي قصه قرآني توسط دانش آموزان

         ساخت كاردستي و ماكت نمادهاي قرآني(مانند كشتي حضرت نوح و ...) 

 

    برگزاري اردو هاي يكروزه قرآني با رعايت ضوابط اردويي(بازديد از مراكز قرآني،ديدار با نخبگان قرآني،بازديد از مراكز اردويي كه فاليت هاي قرآني يكروزه در آنها پيش بيني شده و ...)

         برگزاري جشنواره ها و پژوهشهاي قرآني دانش آموزي

                  ياد آوري: در انجام كليه فعاليت ها موارد زير رعايت شود:

     رابطه فعاليتهاي مورد نظر با قرآن ، براي دانش آموز مشهود  و قابل فهم بوده ، همچنين براي درك   بيشتر اين  ارتباط اشاره به آيات و معناي آن براي هر فعاليت متنا سب با گروه سني دانش آموز مورد تاكيد است.

-ايجاد زمينه مشاركت پذيري در دانش آموزان و  پرورش قوه خلاقيت آنها و اوليای ايشان  در انجام فعاليت ها قرآني   - استفاده از زمان هاي مناسب خارج از كلاس همانند مراسم آغازين و نماز جماعت و همچنين فضاي هاي فيزيكي  خارج از كلاس درس در انجام فعاليت ها متناسب با شرايط  و امكانات موجود.

     سنجش و ارزشيابي

1- ملاك هاي مورد نظر، تحقق اهداف برنامه درسي قرآن  هر پايه تحصيلي مي باشد.

2- شيوه سنجش و ارزشيابي آن بر اساس آيين نامه مربوط به ارزشيابي پيشرفت تحصيلي دانش آموزان دردرس قرآن خواهدبود.( مراجعه شود به  کتاب مبانی روش تدریس قرآن کد 6011  )

3- مسئوليت انجام  و ارائه نتجه ارزشيابي به عهده معلم كلاس مي باشد.

                                                                    

  ومن الله توفیق    

 قربانی-  راهبرآموزشی انس باقرآن

       

[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 6:50 ] [ مریم قربانی ] [ ]

 • از دستور العمل ها و شیوه نامه های طرح ارتقای آموزش قرآن -در محضر قرآن و توصیه های آموزش قرآن اطلاع داشته باشم.

 آموزش قرآن  توسط معلم پایه انجام شود و از مربیان پرورشی برای تدریس استفاده نشود.

 •  جلسات درس قرآن در روزهاي غير متوالي  ویک روز در میان باشد..

•  در برنامه هفتگي به جز پايه اول ,در پايه دوم تا پنجم سه زنگ كامل گنجانده شود (قرآن پژوهی) و این زنگ به دروس دیگر اختصاص نیابد.  ( برنامه آموزش قرآن پايه سوم در 33روز متوالي مستثني از اين بند مي باشد)

• حتی الامکان معلمان دوره آموزش قرآن را سپری کرده باشند در غیر این صورت با راهبر آموزشی قرآن مشورت نمایم.

• کتاب مبانی آموزش قرآن در دوره ابتدایی کد 6011 در مدرسه موجود و آموزگاران از آن استفاده نمایند.

• به هنگام سؤال و ابهام همكاران با راهبرآموزشي  قرآن روزهاي دوشنبه با مدرسه هومن متینی یا گروه های آموزشی تماس بگيرند.

• برای اطلاع رسانی و آموزش بیشتر , همکارانم را به استفاده از وبلاگ انس با قرآن در مدارس ابتدایی دماوند

 www.quran-damavand.blogfa.com      تشویق نمایم.

•  بر اجرای برنامه33روزه پایه سوم  نظارت داشته باشم.

ازآموزگاران محترم بخواهم که مقدمه کتاب درسی قرآن را مطالعه کنند.

• جشن آغازین قرآن پایه اول و جشن شکرگزاری کسب مهارت روخوانی  کلیه پایه ها طبق بخشنامه  اداره  انجام شود.

  در پايه اول و دوم بخش خواني و در پايه‌هاي سوم آرام و شمرده خواني و چهارم و پنجم روان خواني برسند.

 حطيه عاطفي بايد بيشتر از مورد توجه قرار گيرد (جوايز در ساعت قرآن بيشتر باشد، نمودار قرآني، كارت امتياز قرآن)

• آموزگار  حفظ سوره‌ها و پيام قرآني و ترجمه آن  را الزامي نکند بلکه تشویق نماید.

• ارزشيابي درپايه اول تا چهارم كيفي و پايه پنجم كمي باشد.

• ملزوماتي از قبيل نوار، راهنماي معلم، لوحه، نوارهاي كاست، سي دي و نوارهاي ويدئويي و . . .) در کلاس موجود باشد.

• در صورت نداشتن رسانه های آموزشی نظیر: لوح فشرده -لوحه وقرآن کم علامت و... براي همكاران و دانش‌آموزان تهيه نمايم.

 • از آموزگارانم بخواهم از لوحه و تابلوي آموزشي بيشتر استفاده نمايند .

• مصحف کم علامت مرکز چاپ ونشر برای پایه های چهارم و پنجم  استفاده  شود .

 •   به هنگام بازديد دفتر كلاسي نمرات و بازدیدپوشه کار چک لیست قرآن را ثبت كرده باشند «كمي و كيفي»

• حتی الامکان در  جلسه اولياء « از مدرسين قرآن» دعوت به عمل آورم.

•  يكي از جلسات گردهمايي آموزشي مدرسه  (شورای معلمان)را به قرآن اختصاص دهم.

 •  طرح درمحضر قرآن توسط همکاران با برنامه ای منظم اجرا گردد

در صورت اهدای جوایز ,به همه  دانش آموزان( با توجه به تفاوت های فردی ) جایزه تعلق گیرد.

پيشنهادات:
  •    ديوار نويسي حياط و نمازخانه سفارش به يادگيري قرآن
  •    تشويقي از سوي مدير به معلمان تلاشگر در ارتقای آموزش قرآن

                •  ترتیب دادن مسابقه‌اي از مقدمه كتاب قرآن 

راهبر آموزشی قرآن شهرستان  دماوند  (قربانی)   

[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 6:27 ] [ مریم قربانی ] [ ]

سيدمهدی سيف: آموزش غيرصحيح قرآن از نتايج كمبود مربيان متخصص پيش‌دبستانی است

بسياری از مربيانی كه در حال حاضر در مراكز پيش‌دبستانی و مهدهای كودك به آموزش قرآن می‌پردازند، به اين دليل كه توانايی لازم در قرائت قرآن را ندارند، در بسياری از موارد موجب بدآموزی شده و قرائت قرآن را به اشتباه و ناصحيح آموزش می‌دهند  

سيد‌مهدی سيف، مدرس و كارشناس قرآنی، با اشاره به اهميت آموزش قرآن به خردسالان عنوان كرد: اهميت آموزش به‌ويژه آموزش قرآن به خردسالان تا جايی است كه در آيات و روايات به اين امر تأكيد شده و در روايات متعددی نيز سن 7 سالگی، مناسب‌ترين سن برای آموزش بيان شده است.

اين مدرس دانشگاه با بيان اينكه كودكان را از همان دوران كودكی بايد با قرآن و نماز آشنا كنيم، افزود: بنا به آيات و رواياتی كه وجود دارد بايد از همان سنين كودكی، كودك را به قرائت قرآن و نماز خواندن عادت دهيم كه البته در اين ميان والدين نقش پررنگ‌تری دارند.

وی با بيان اينكه بنا به آيات و روايات موجود يكی از حقوق فرزندان به والدين آموزش قرآن است، افزود: حق فرزند بر پدر و مادر اين است كه نام نيك برايش انتخاب كرده، ادب و اخلاق به او ياد دهند و قرآن به او بياموزند


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 5:23 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 عن النّبی صلی الله علیه و آله قال: أفضل العبادة قرائة القرآن.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: بهترین عبادت، خواندن قرآن است.

  قال رسول الله صلی الله علیه و آله : خَیرُکُم مَن تَعَلَّمَ القُرآنَ وَ عَلَّمَهُ .

بهترین شما کسی است که قرآن را فرا گیرد و به دیگران بیاموزد

قال رسول الله صلی الله علیه و آله :

اَدِّبوا اَولادَکُم عَلی ثَلاثِ خِصالٍ : حُبِّ نَبِیِّکُم وَ حُبِِّ اَهلِ بَیتِهِ وَ قِراءَةِ القُرآنِ .

فرزندان خود را برسه خصلت تربیت کنید، دوستی پیامبرتان و دوستی اهل بیتش و قرائت قرآن .      

قال رسول الله صلی الله علیه و آله :

مَن کانَ القُرآنُ حَدیثَهُ وَ المَسجِدُ بَیتَهُ، بَنَی اللهُ لَهُ بَیتًا فِی الجَنَّةِ .

هر که قرآن سخنش باشد و مسجدخانه اش، خداوند برای او خانه ای در بهشت بنا کند .

                                  خدا یا ما را با قرآن مانوس کن و قلبهای ما را مملو از محبتت قرار ده

 

[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 3:58 ] [ مریم قربانی ] [ ]

[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 3:19 ] [ مریم قربانی ] [ ]

 

عنوان خبر:برگزاری محفل انس با قرآن درسطح 4000مدرسه تهران

متن خبر: محفل انس با قران با عنوان "همایش فجر آفرینان" 16بهمن درسطح 4هزار مدرسه استان تهران برگزار می شود. آخوندی معاونت پرورشی وتربیت بدنی شهرستان های استان تهران با اعلام این خبر تصریح کرد: درایام الله دهه مبارک فجر دانش آموزان استان تهران درسطح 4000مدرسه حلقه ها وجلسات قرآنی را تشکیل خواهند وبه قرائت و ختم قرآن کریم خواهند پرداخت. وی افزود: برنامه محفل با قرآن وفجر در سطوح مدارس شهرستان های استان تهران برگزار خواهد شد و دانش آموزان به منظورشادی روح بنیانگذار جمهوری اسلامی وشهدای انقلاب اسلامی وهشت سال دفاع مقدس در یک زنگ قرآن را روخوانی خواهند کرد و درادامه در روز سی ام اردیبهشت ماه سال آینده مرحله منطقه ای این طرح برگزار خواهد شد. آخوندی معاونت پرورشی وتربیت بدنی افزود: طرح قرائت وختم قرآن درایام دهه فجر در تمامی مدارس استان اجرا می شود ودر اردیبهشت سال 90 به عنوان برنامه های متمرکز شهرستانی برنامه قرآنی درسطح 8شهرستان اجرا خواهد شد . وی هدف از اجرای برنامه های محفل انس با قرآن را تلاوت وتدبر چند دقیقه ای برآیات قرآن وگسترش فرهنگ قرآنی، نشاط وشادابی دربین دانش آموزان ذکر کرد. وی همچنین گفت: ازکسانی که در امر برگزاری محافل انس با قرآن درسطح استان تلاش کردند تجلیل به عمل خواهد آمد.

تاريخ خبر: 17/11/90

منبع خبر: اداره روابط عمومی

[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 2:54 ] [ مریم قربانی ] [ ]

كارشناس مسئول گروه قرآن دفتر برنامه‌ريزی و تأليف كتب درسی  با بيان اينكه كتاب قرآن پايه دوم ابتدايی در سال تحصيلی 92-91 تغيير می‌كند، اظهار كرد: تغيير كتاب قرآن پايه دوم ابتدايی در راستای همسوسازی كتاب‌های درسی با برنامه درسی ملی آموزش و پرورش است.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- bahar22.com ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 1:59 ] [ مریم قربانی ] [ ]

- برگزاری جشن آغاز قرآن(حاملان قرآن-تزئین کلاس و درب کلاس-پخش نوار از قاریان معروف جهان  و کشور-اسپند-عود-اهدای هدیه،گلاب و ... تلاوت چند آیه توسط یکی از دانش آموزان-صحبت مدیر یا مربی پرورشی یا یکی از اولیا با ...مرتبط با قرآن کوتاه پذیرایی شیرینی و شکلات  

- اختصاص خانه نور(محفل نور) در صورت فراهم بودن شرایط (رحل–سی دی- تلویزیون-لوحه ها-ضبط- نوار-کشیدن عکسهای مرتبط با قرآن و جملات قصار از بزرگان و ائمه و پیامبر درباره قرآن-گلاب وعود و اسپند- قرآن های کامل برای پایه های بالاتر)

- اجرای طرح تصویری قرآن (تهیه و توزیع سی دی های قرآن ،تفکیک پایه بین دانش آموزان ، استفاده از افراد خیّر برای تقبل کردن وجه قرآن

- فراهم بودن ملزومات درس قرآن (راهنمای معلم – لوحه – نوار – ضبط سی دی و ...)-کیت قرآن

- اجرای نمایش و ایفای نقش داستان های قرآنی (استفاده از سی دی) یا بیان قصه با توجه به نکات قصه گویی (قبلا همکار چند بار قصه را خوانده باشد)

- استفاده از کتاب های مکمل قصه گویی (قصه های قرآنی در صورت وجود وقت و علاقه مندی بچه ها-کتاب معما های قرآنی)

- دانش آموزان یک نوار بر دارند و صدای خودشان را با توجه به سوره هایی که خوانده اند در آن ضبط کنند و بیاورند.

- تهیه نمودارهای قرآنی (حافظان قرآن – دوستان قرآن و... همراه با عکس – اسم یا ...)

- هماهنگی برای خواندن سوره ها در مراسم آغازین و دیگر مراسم ها(فقط به افراد خاص اختصاص نیابد) با مدارس دیگر برود آنجا بخواند


- اجرای 10 دقیقه ای ها همچون پایه اول می تواند انس با قرآن را به وجود آورد (به گفته مجریان طرح ارتقاء پایه سوم) هر روز قرآن دارند با نشاط تر هستند

- پرهیز از آموزش تجوید و قواعد سطح بالا (به همین میزان که در کتاب هست کافی است.%80 قواعد در پایه دوم آمده و %20 در پایه های دیگر.همین خوب است اگر دانش آموزی حروف و حرکات را بشناسد تنوین و تشدید و اتصالات و حروف نا خوانا را بداند می تواند قرآن بخواند و قرار نیست که من هر چه می دانم و اطلاعات دارم به او بدهم.

- نوشتن خط تحریری ترجمه پیام های قرآنی – کشیدن تصاویر پیام های قرآنی(الزام به حفظ آنها و سوره ها نکنیم آنها را دلزده نکنیم بلکه ترغیب و تشویق کنید)قسمتی ازداستان قرآنی رانقاشی کنند(در زنگ هنرو نقاشی)

- آگاهی آموزگاران از روش تدریس (کار با نوار – لوحه ها – پیام قرآنی – شیوه چگونگی تدریس داستان قرآنی –انس با قرآن – کار در کلاس و قواعد)

-
پرهیز از چیزهایی که نا خوشایند است (نوشتن سوره ها و آیات- دانستن ترجمه سوره ها و...)

- کمک گرفتن از والدین (برگزاری جلسه آموزش والدین – توصیه به خواندن مقدمه کتاب برای اولیا و خودمان  و...)

- تشکیل کمیته قرآنی در مدرسه (مدیر – مربی یا معاون پرورشی – دو نفر از معلمان علاقه مند – یک یا دو نفر از اولیا علاقه مند – رئیس انجمن اولیا و مربیان)ادامه مطلب
[ چهارشنبه 19 بهمن1390 ] [ 1:20 ] [ مریم قربانی ] [ ]

گنجشكي به خدا گفت :لانه ي كوچكي داشتم كه ارامگاه خستگي ام وسرپناه بي كسي ام بود طوفان تو ان را از من گرفت  كجاي دنياي توراگرفته بودم ؟

خداگفت ماري درلانه ات بود توخواب بودي با د راگفتم  لانه ات راواژگون كند انگاه كه واژگون شد ازكمين مار پرگشودي چه بسيار بلاها كه ازتو دور گردم وتو ندانسته به دشمني ام   برخا ستي

گفتم پروردگارا:راحتي وبزرگي حرمت اجابت دعاوبي نيازي راچگونه جست وجوكنم ؟/   گفتي راحتي رادربهشت قراردادم ولي مردم دردنيا به دنبال انند./بزرگي وحرمت رادرتواضع قراردادم ولي مردم با تكبر درپي انند./اجابت رادرلقمه ي حلال قراردادم ولي مردم باسروصداي بسياري ان راجست وجو ميكنند ./ بي نيازي رادرقناعت قراردادم ولي مردم ان رادراسراف ميجويند./                                                           "چه راست گفت پروردگار بي نيازمن

                          

[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 23:7 ] [ مریم قربانی ] [ ]

سوره عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

سوره ی عصر

به عصر قسم خورد خدا
تو این سوره ، بچه ها
می کنه آدم زیان
اگه نباشه ایمان
کارهای خوب که باشه
خدا هم راضی می شه
توکل کن بر خدا
صبور باشید تو کارها
همیشه و هر کجا
باشید یه یاد خدا
 

 

سوره توحید
بسم الله الرحمن الرحیم

سوره ی توحید

بگو خدا بی همتاست
او خالق انسانهاست
خدا که چاره سازه
از همه بی نیازه
او بچه ی کسی نیست
کسی هم بچه اش نیست
حالا بگو تو دنیا
کسی هست شبیه خدا
صد آفرین مرحبا
شبیه نداره خدا
[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 23:0 ] [ مریم قربانی ] [ ]

چه قدر خنده داره که...
 یک ساعت خلوت با خدا
سخت و طاقت فرساست ، اما

90  دقیقه بازی فوتبال
مثل باد می گذره!

 

چه قدر خنده داره که ...
صد هزار تومان در راه خدا مبلغ هنگفتیه ،

اما وقتی با همون پول می ریم خرید اصلا به چشم نمی یاد.

چه قدر خنده داره که ...
یک ساعت عبادت کردن
در مسجد طولانی به نظر میاد اما...

یک ساعت فیلم دیدن

مثل باد می گذره!

 

چه قدر خنده داره که...
 هر وقت می خوایم عبادت کنیم هر چی فکر می کنیم چیزی یادمون نمیاد تا بگیم اما...

وقتی بادوستمون حرف می زنیم
 هیچ مشکلی نداریم!

 

چه قدر خنده داره که...
 وقتی بازی تیم محبوبمون به وقت اضافه می کشه تو پوست خودمون نمی گنجیم ،اما..

وقتی که مراسم دعا و نیایش یه کم طولانی تر می شه شکایت می کنیم و آزرده خاطر می شیم!

 

چه قدر خنده داره که ...
خوندن یک یا چند سطر از قرآن کار سختیه ،اما

وقتی نوبت به خوندن پر فروش ترین

رمان سال میشه خواندن حتی

 صد ها صفحه از آن هیچ مشکلی ندارد!

 

چه قدر خنده داره که ...
سعی می کنیم ردیف های جلوی کنسرت یا مسابقه ها را رزرو کنیم ،اما

زمانی که به نماز جماعت می رسد تمایل به

صف های آخر داریم !

 

چه قدر خنده داره که...
 برای عبادت و کارهای مذهبی هیچ وقت زمان کافی در برنامه های روزمره خود پیدا نمی کنیم اما

 بقیه برنامه‌ها رو سعی می‌کنیم   

تا آخرین لحظه هم که شده انجام بدیم!

 

چه قدر خنده داره که ...
شایعات روزنامه ها را به راحتی باور می کنیم اما

وقتی نوبت به سخنان قرآن می شه

اون ها رو به سختی باور می کنیم!

چه قدر خنده داره که ...

همه ی مردم می خوان بدون اینکه به چیزی اعتقاد داشته باشند به بهشت برن!

       

[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 22:57 ] [ مریم قربانی ] [ ]

طريقه خواندن :ازخانه بسم الله شروع مي شودوبه طريق افقي وعمودي ومارپيچ خوانده ميشود ودرهرحال به  كلمه «الابتر»ختم مي شود.

الابتر

هو

شانئك

ان

وانحر

لربك

فصل

هو

شانئك

ان

وانحر

لربك

فصل

الكوثر

شانئك

ان

وانحر

لربك

فصل

الكوثر

اعطينك

ان

وانحر

لربك

فصل

الكوثر

اعطينك

انا

وانحر

لربك

فصل

الكوثر

اعطينك

انا

الرحيم

لربك

فصل

الكوثر

اعطينك

انا

الرحيم

الرحمن

فصل

الكوثر

اعطينك

انا

الرحيم

الرحمن

بسم الله

                                     

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری هفتم www.pichak.net كليك كنيد

[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 22:53 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 
 
 
http://mz14.blogfa.com/ 
 
قرآن کریم:
وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللَّهِ جَمِيعاً و لاتَفَرَّقُوا
همگي به ريسمان الهي چنگ زنيد و پراكنده نشويد
 
پيامبرصلي الله عليه وآله :
الجَماعَةُ رَحمَةٌ و الفُرقَةُ عَذابٌ
وحدت مايه رحمت ، و تفرقه موجب عذاب است
 
 

صدای بال و پر جبرئیل می آید / شب است و ماه به آغوش ایل می آید

لب کویر پس از این ترک نخواهد خورد / که ساقی از طرف سلسبیل می آید

لباس خاطره را از حریر عشق بدوز / حلیمه! نزد تو فردی اصیل می آید

نگاه آمنه از این به بعد می خندد / چرا که معجزه ای بی بدیل می آید

میلاد پیامبر گرامی باد

 
[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 22:40 ] [ مریم قربانی ] [ ]

اگرچه بعد تو ای سبز باغ‌ها زردند 
و خیل مردنمایان شهرنامردند،ولی هنوز کسانی که با تو هم‌سویند

غبار غصه ز چشمان شهرمی‌شویند

اگرچه نیستی اما

هنوز بانگ بلال از مناره می‌آید 
که شهر را به تماشای نور می‌خواند

هنوز خاطره تابناک فریادت که تا نهایت تاریخ راه می‌پوید

تمام هستی ما را در این خراب‌آباد به پای‌کوبی جشن و سرور می‌خواند

ای ستاره شب‌های مکه و تاریخ! که طاق کاخ مداین به‌خاطر تو شکست

و شعله‌های بلند آشیانه زرتشت به احترام شب زادنت به خاک نشست

و ساوه چشم پرآب از هرآن‌چه غیر توبست

تو را غروب در این بامداد رنگین نیست

هنوز، بوی تو در باغ‌های عالم هست

                               السلام علیک یارسول الله

               سرسلسه سلاله پاکی

معنای«لما خَلَقتُ الأفلاکی»

            ای نفس نفیس مرتضی، احمد

                 تفسیر شریف «وَ الضُّحَی»   ، احمد

                                ای خاتم حلقه ی رسالت تو

          وای هادی خلق از ضلالت تو

 «ما یَنطِقُ»  جز به وحی گفتارت

وحی است تمام فعل و رفتارت

           ای بغض تو کفر و حبّ تو ایمان

                  ابن عم «هَل أتَی عَلَی الإنسان»

                          ای نوکر آستان تو جبرئیل

                                 وای بنده ی و سائل تو میکائیل

ای فاطمه را پدر  ! ابوالزهراء

«طُوبَی لِمَن آمَنَ بکُم طُوبَی»

            هم جدّ امام مجتبی هستی

                     هم جدّ شهید کربلا هستی

                              ممدوح تمام آیه ها خویت

            افتاده دلم دام گیسویت

«وَ النّور»، قسم به آن تجلّایت

«وَاللَّیل»، قسم به چشم بینایت

            قبول به نعمت شفاعت تو

                   فرمانده واجب الإطاعة تو

                         تو عقل نخست و قاسم الأرزاق

          تو آینه ی مکارم الأخلاق

فرمود خدا «لَعَمرُک»  از بهرت

در خشم رود خدا به یک قهرت

            موسی است کلیم طور چشمانت

                  عیسی است مقیم خوان احسانت

                    آدم زده التجا به اسمایت  فخریه عالم است زهرایت

         شیرازه کائنات در دستت

سرتاسر ممکنات سرمستت

ای جایگهت مقام «أو أدنَی»

              و ای نقش نگین گنبد مینا

            و ای «روح قُدُس»  میان دستانت

   صد یوسف مصر عبد و دربانت

و ای مظهر آیه «ألَم نَشرَح»

و ای مستمع نوای «قَد أفلَح»

           ادراک ز درک تو فرومانَد

                    افلاک مقام تو نمی دانَد

                           ای شاهد بر تمام امّت ها

    و ای اصل و فروع و عین رحمت ها

عمری اگرم به معصیت طی شد

نومید دلم ز رحمتت کی شد؟

         سوگند که در قیامت کبری ما را نبری زیاد یا طاها

            آنجا که «یَفِرُّ مِن أخیه»  آید

                     دستان تو عِقدِ کار بگشاید

                              آن دم که «جبال سُیِّرَت» گردد

           وآن دم که «بحار سُجِّرَت»گردد

       گر شام سیاه «عَسعَس» ام آید

یک «صبح إذا تَنَفَّس»ام آید

تو صبح امید شب نشینانی

          «فعّال لِما یُرید» یزدانی

               نی غالی و کافر و بداندیشم

                    چون پیرو حقّ و حیدری کیشم

    تو شهر علوم و حیدرت چون در

حیدر چو تو و تو پا به سر حیدر

ما غیر تو و علی نمی دانیم  جز مدح علی علی نمی خوانیم

             ذکر تو به لب سینجلی گوییم

             پیوسته محمد و علی گوییم

            السلام علیک یاجعفربن محمد

۱۷ربیع سالروزولادت خاتم الانبیامحمدمصطفی صلی الله علیه واله وسلم ومیلادامام جعفرصادق علیه السلام موءسس مذهب جعفری برهمه شماعزیزان مبارک.

[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 22:29 ] [ مریم قربانی ] [ ]

بزرگترين سوره قرآن «بقره» است.

کوچکترين سوره قرآن «کوثر» است.

بزرگترين آيه قرآن آيه 282 سوره «بقره» است.
کوچکترين آيه قرآن- غير از اوايل سوره‏ها- «مدهامّتان» است که در سوره الرحمن (آيه 64) قرار دارد.

اولين سوره نازل شده، سوره «علق» است.

آخرين سوره نازل شده، سوره «نصر» است.


آخرين آیه نازل شده قرآن آيه «اَلْيَومَ اَکْملتُ لکُم دينکُم» مي‏باشد که در سوره «مائده» (آيه 3) قرار دارد و درباره خلافت و جانشيني حضرت علي- عليه‏السلام- است

پيامبري که جهت بازديد به سفر آسماني رفت، پيامبر اکرم حضرت «محمد» - صلي الله عليه و آله – بود.

پيامبراني که با هم نسبت پدر و پسري داشته اند عبارتند از: «ابراهيم و اسماعيل»، «ابراهيم و اسحق»، «يعقوب و يوسف»، «داوود و سليمان»، «زکريّا و يحيي» (عليه‏السلام ).

پيامبراني که با هم برادر بودند، عبارتند از: «موسي و هارون»، «اسحاق و اسماعيل» (عليهم‏السلام ).از ستمگراني كه نامشان در قرآن آمده است عبارتند از: جالوت، هامان، سامري، نمرود، فرعون، قارون و ابولهب

از كافراني كه نامشان در قرآن آمده است عبارتند از: «قارون، جالوت و آذر».

از بتهايي كه نامشان در قرآن آمده است عبارتند از: «العجل، العزي، لات، مناة، ود، يعوق» است.
آن قسمت از زمين كه فقط يك بار نور خورشيد بر آن تابيد كف دريا بود كه به امر آب دريا شكافته شد و لشگريان فرعون در آن غرق شدند.

قوم یهود بيشترين نافرماني را نسبت به پيامبرانشان كردند !

زنبور از جمله حشراتی است که از جانب خداوند به او وحي شد (آيه 68 سوره نحل )


قارون، كه گنج معروفي داشت و در قرآن نيز به آن اشاره شده است شوهرخواهر حضرت موسي ـ عليه السلام ـ بود.

 

[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 22:17 ] [ مریم قربانی ] [ ]

بايد تمام تلاش خودمان را به كار گيريم تا بتوانيم قرآن را در جوهر و اذهان پاك دانش‌آموزان نهادينه كنيم.

[ سه شنبه 18 بهمن1390 ] [ 21:42 ] [ مریم قربانی ] [ ]

  

بهترين زمان :

به نظر مي‌رسد آغاز روز و پس از استراحت شبانه مناسب‌ترين زمان براي حفظ قسمت‌هاي جديد است. در اين اوقات حافظه برای پذیرش مطالب جدید فراغت و آمادگی بيشتري دارد و هنوز چندان با مشغله‌های روزمره درگير نشده و در نتيجه بهتر و راحت‌تر مطالب را در خود جاي مي‌دهد. زمان مناسب براي مرور محفوظات گذشته هم زماني است كه حافظ حداقل كمي از درگيري‌ها و مسائل روزانه خود فراغت يافته باشد. براي مثال، بعد از اداي نمازهاي يوميه (يعني در ميانه روز و آغاز شب) و نيز پيش از خواب شبانه زمان‌هاي خوبي براي مرور محفوظات است.

بهترين مكان :

 هر قدر مكاني كه حافظ براي فعاليت‌هاي مرتبط با حفظ (اعم از حفظ جديد، مرور، پرسش و ...) اختصاص مي‌دهد، ساده‌تر و بي پيرايه‌تر باشد، به تمركز ذهني و بازدهي بهتر كار او كمك مي‌كند. بنابراين يك اتاق يا فضاي خالي و به دور از هياهو و تا حد ممكن خالي از تزئينات، مكاني مناسب براي حفظ قرآن خواهد بود. نكته ديگر در اين رابطه آن است كه حافظ بايد بكوشد تا در حد توان، در زمانها و مكانهاي ثابتي به حفظ بپردازد؛ مثلاً حفظ قسمتهاي جديد را هميشه در آغاز روز انجام دهد و سپس در چند نوبت ثابت در طول روز، به مرور و تمرين محفوظات بپردازد. توجه به اين نكات و عملي ساختن آنها كاركرد حافظه و كيفيت حفظ را افزايش خواهد داد. افراد شاغل و كساني كه اوقات فراغت چنداني ندارند، مي‌توانند با يك برنامه‌ريزي مناسب، از وقتهايي كه معمولاً در طول روز هدر مي‌رود (مثل زمان انتظار براي رسيدن سرويس رفت و آمد، در اتوبوس يا مترو، هنگام رفتن به محل كار يا برگشت به منزل و ...) به بهترين وجه استفاده كنند و مرور محفوظات خود را در اين زمانها انجام دهند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

[ جمعه 14 بهمن1390 ] [ 1:43 ] [ مریم قربانی ] [ ]

[ جمعه 14 بهمن1390 ] [ 1:27 ] [ مریم قربانی ] [ ]
اگر خواستند ما را یاد کنند به ما لطف کنند، با خواندن قرآن و نماز روح ما را شاد کنند. شهید داوود قاسمی

۳-خدايا! تو را خواستارم كه در وهلۀ اول به من زبانى عطا كنى، كه شكر نعمات فراوانت را بكند، خدايا! در اين خلوت شب رو به قبله در كنار قرآن كتاب آسماني‌ات و با حالت خضوع و خشوع و باوضو، دارم اين چند كلمه را هر چند كه خودم را ناتوان و عاجز مى‏دانم، مى‏نويسم. از تو مى‏خواهم مرا كمك كنى و نگذارى هواهاى نفسانى به من حاكم شود. شهید مسعود اكبرى

۴-قرآن فراوان بخوان. فرزندم! همان طور كه قرآن مى‏خواندى، ادامه بده تا قرآن را از حفظ كنى. كه هر چه امروز داريم از قرآن است. از وصيت نامه شهيد محمدباقر موهبتى

۵-برادران و خواهران گرامی ام ! نصيحت ديگرم اين كه، هر چند خودتان بهتر از من مايل هستىد كه مسائل اسلام را بدانىد و به آن عمل كنىد، ولى يادآورى مى‏كنم با قرآن و نهج‏البلاغه و ديگر كتب اسلامى مأنوس باشید. و علاوه بر آن، فرزندانمان  را با مسائل اسلام و قرآن كه تمام رموزات دينى و فردى و خانوادگى در آن نهفته است، آشنا كنید. شهید سیدجلیل موسوی

تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، پيچك دات نت www.pichak.net

[ چهارشنبه 12 بهمن1390 ] [ 1:36 ] [ مریم قربانی ] [ ]

پيشنهادهايي برای معلمان

1- به اهداف درس آموزش قرآن هر پايه توجه کامل صورت گيرد و با توجه به اولويت هر يک از اهداف, در راستاي اهداف قصد شده آموزش صورت پذيرد..

2- به انس و ارتباط دائمي با قرآن كريم به عنوان مهم ترين هدف آموزش قرآن توجه جدی شود. با آن كه همواره هدف انس با قرآن كريم جزء اهداف آموزش قرآن بوده است, اما بايد گفت اين هدف چندان كه بايد فعاليت های معلمان و مدارس در زمينه ارائه راه كار ها و شيوه هاي عملي انس دائمی دانش آموزان با قرآن كريم چندان موفق نبوده است .

3- به تفاوت های روش مهارت آموزي و قاعده آموزی درآموزش قرآن توجه جدی شود. شيوه رايج آموزش قرآن در کشور ما مبتنی بر قاعده آموزی است. در صورتی که در شيوه های سنتی و مکتب خانه ای و هم چنين جلسات موفق ومعتبر قرآن  كشور در حال حاضر, روش حاكم مهارت آموزي است.

 

4- در مقدمه هر يك از كتاب هاي درسي دانش آموزان صفحاتی درباره روش آموزش قرآن بيان شده است. لازم است معلمان اين صفحات را به دقت بخوانند.

5- در مقدمه هر يك از كتاب هاي درسي دانش آموزان صفحاتی درباره نقش اوليای دانش آموزان درپيشبرد آموزش قرآن بيان شده است. خوب است مديران ومعلمان جلسات مستمر آموزش خانواده را با موضوع آموزش قرآن به شکل پيشنهادی برگزار کنند :

5-1- به صورت كلاسي از والدين دعوت به عمل آيد

5-2- نمونه اي از روش آموزش قرآن با حضور دانش آموزان براي خانواده ها اجرا شوند تا آنها با حلاوت و همچنين ريزه كاري هاي آموزش آشنا شوند.

5-3- موارد گفته شده در مقدمه كتاب براي ايشان بازگو گردد.

5-4- با خانواده هاي علاقمند، ميثاق شفاهي بسته شود كه آنها هم روزي حداقل يك صفحه قرآن بخوانند تا اين فرهنگ به كودكان منتقل شود.

6- استفاده از مصحف شريف در آموزش قرآن : با توجه به اهداف مصوب, آموزش قرآن کامل در اوّلويت قرار گيرد و زمينه های لازم برای استفاده از مصحف شريف در مدارس و ساعت آموزش قرآن فراهم شود.

7- دو درس از کتاب آموزش قرآن پايه سوم ابتدايي به آموزش نماز اختصاص دارد. در اين زمينه پيشنهاد می شود به دليل آن که آموزش نماز از نوع دروس مهارتی است,بهتر است آموزش نماز در طول حداقل يک سال تحصيلی توزيع شود تا دانش آموزان فرصت بيش تری برای تمرين و کسب مهارت کافی داشته باشند.

 د) پيشنهادهايي برای والدين دانش آموزان

1- توجه به انس با قرآن به عنوان مهم ترين هدف آموزش قرآن : با آن كه همواره هدف انس با قرآن كريم جزء اهداف آموزش قرآن بوده است, اما بايد گفت اين برنامه هاي درسي در زمينه ارائه راه كار ها و شيوه هاي عملي انس دانش آموزان با قرآن كريم چندان موفق نبوده است .

   به اين مثال توجه كنيد: شما كودك خود را براي يادگيري نماز به مسجد يا كانون فرهنگي مي فرستيد. او درمدت كوتاهي با صحيح خواني، فصيح خواني، تلفظ حروف خاص عربي، ترجمه عبارات نماز، آداب و شرايط و احكام عملي نماز آشنا مي شود، اما اين كودك در اين آموزش ها به اين مسأله نمي رسد كه بايد در طول زندگي خود نماز بخواند. در چنين حالت آيا می توان گفت آموزش نماز ما موفق بوده است؟ در زمينه آموزش قرآن نيز چنين تلقی و مسأله ای وجود دارد و به عبارتی آموزش های قرآن , باعث انس دائمی کودکان با قرآن نمی شود..

2- آموزش مصحف شريف : با توجه به اهداف مصوب, به جای قاعده آموزی وآموزش آيات کتاب های درسی بايد آموزش قرآن کامل( مصحف شريف ) در اولويت اوّل آموزش قرآن قرار گيرد و زمينه های لازم برای استفاده ازمصحف شريف درمدارس وساعت آموزش قرآن فراهم شود.

3- با تأکيد بر خواندن مستمر قرآن درکلاس درس و منزل, به شيوه های مناسب هراس از خواندن قرآن براي دانش‏آموزاني كه از قرائت مي‏ترسند، شكسته شود.

4- به نقش والدين در پيشبرد برنامه درسی آموزش قرآن اهميت لازم داده شود. شرکت در جلسات آموزش خانواده و خواندن مقدمه کتاب درسی که برای والدين تهيه شده است و تأکيد برنقش الگويي خانواده ها در اين زمينه ضروری است. و اين که اوّليای دانش آموزان از وضعيت آموزش قرآن فرزندان كسب اطلاع كنند و در مورد مسايل قرآنی دانش‏آموز خود از مدرسه سوال كنند و در اين باره مشوق آنها باشند.

 هـ) پيشنهادهايي برای دانش آموزان

1- خواندن قرآن کامل ( مصحف شريف ) : با توجه به اهداف آموزش قرآن بايد خواندن قرآن کامل( مصحف شريف ) در اوّلويت اوّل يادگيری قرآن قرار گيرد و زمينه های لازم برای استفاده از مصحف شريف درمدارس وساعت آموزش قرآن فراهم شود.

2- خواندن دائمی قرآن در کلاس درس و منزل, به شيوه های مناسب براي كسب مهارت قرائت قرآن كريم.

3- برای تهيه نوار (يا سی دی) آموزش قرآن درسی از طريق مدرسه و معلم خود اقدام کند.

4- گردش هاي كوتاه مدت خارج از مدرسه در ارتباط با كارهاي قرآن فرصت خوبي براي ايجاد انگيزة هستند. مثل بازديد از موزه های قرآنی  

5- حضور مستمر و فعال در جلسات هفتگی قرائت يا حفظ قرآن که در مساجد, دارالقرآن ها و يا هيآت قرآنی برگزار می شود.

6- نقد و بررسی کتاب های درسی وارائه انتقدات, پيشنهاداها و نظرات سازنده به نويسندگان کتاب و ارسال آن به آدرسی که در کتاب درس بيان شده است.

7- بهره مندی هرچه بيشتر  از برنامه های آموزشی شبکه قرآن سيما و راديو قرآن

 5-2 پيشنهادهای ديگر

1- ايجاد انسجام و وحدت رويه در فعاليت های قرآنی آموزش وپرورش :

   هدف از آموزش قرآن در پايه اوّل تا سوم ابتدايي, آموزش مهارت روخواني و در پايه چهارم وپنجم ابتدايي, آموزش روان خواني آيات كتاب درسي است. بی توجهی به اين هدف در فعاليت هايي مانند مسابقات قرائت وحفظ قرآن دوره ابتدايي باعث اتلاف وقت و اعتبارات محدود آموزش وپرورش مي شود

2- توجه به آموزش قرآن به مثابه يك فعاليت فرهنگي در مدارس :

  امروزه در دنيا و مخصوصا كشورهاي پيشرو به مقوله آموزش به عنوان يك رويداد فرهنگي نگاه مي شود. آموزش وپرورش كشور ژاپن نمونه بارز اين مطلب است. (سركارآراني، محمدرضا،84) آموزش هاي موجود بايد باورهاي فرهنگي درباره آموزش ويادگيري قرآن را مورد بازتوجه قرار دهد. توجه به فرهنگ آموزش قرآن دركشورهاي مشرق زمين يك نياز اساسي است، زيرا كه اين كشورها از جمله ايران، بسياري از رفتار وحتي افكار خود را از باورهاي فرهنگي، ادبيات، عرفان و دين ومذهب خود به دست مي آورند. بي توجهي به فرهنگ سازي در امر آموزش ويادگيري باعث مي شود كه تعليم وتربيت از عمق لازم برخوردار نباشد و پيامدهاي منفي وخوش بينانه خنثايي را در پي داشته باشد.

 3- شروع انس با قرآن كريم اوّل از خودمان :

    مقام معظم رهبري در شهريورماه 86 در ديدار با اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي فرمودند : « اگر فرهيختگان كشور روزي يك صفحه قرآن بخوانند و درفهم آيات ساده و پركاربرد آن كوشش كنند وتدبر نمايند، اين كار مي تواند غوغايي برپا كند.» هدايت ميوه قرآن است. اگر معلمان ابتدا خودشان از لذت اين ميوه شيرين را بچشند, آنگاه بهتر مي توانند آن را به مخاطبان و دانش آموزان بچشانند.

4- بررسی شيوه های آموزش قرآن ديگر کشورهای اسلامی :

    روش هاي آموزش قرآن در ديگر كشورهاي اسلامي مورد بررسي قرار گيرد تا موارد قابل استفاده و متناسب با فرهنگ ما در تأليف كتاب و آموزش قرآن استفاده شود.

5- تجهيز كتابخانة آموزشگاه به كتابها و مجلات قرآني متناسب باسنين دانش‏‏آموزان

 6- تا حد امكان تراكم نسبي دانش‏آموزان در هر كلاس كاهش يافته و متعادل شود.

تولدم مبارک باشه

[ چهارشنبه 12 بهمن1390 ] [ 1:15 ] [ مریم قربانی ] [ ]
مانند اینکه:

۱- درس قرآن يک درس تخصصی است و بايد معلمان متخصص تدريس کنند. در حالی که هيچ مدرک مستند و کارشناس آموزش قرآن چنين اعتقادی را بيان نکرده است.

۲-هدف اصلی تنها علاقمند کردن کودکان به قرآن است. در حالی که اهداف چيزی فراتر از اين را می گويند.

۳- هدف از آموزش قرآن آموزش حفظ و قرائت برخی از سوره های قرآن است. درحالی که اين برخلاف اهداف قصد شده است.

۴- هدف از آموزش قران آموزش آيات کتاب درسی است. در حالی که مصوبه شورای عالی روخوانی کل قرآن را مد نظر قرار داده است.

۵-آموزگاران توانايي و شايستگی آموزش قرآن را ندارند. در صورتی که هم مصوبه شورای عالی وهم مقدمه کليه کتب درسی به اين مطلب تاکيد دارد که آموزگار پايه بايد اين کتاب را تدريس کند.

با توجه به آن چه گفته شد اين برداشت های غلط با اهداف مصوب شورای عالی آموزش وپرورش وهم چنين راهنمای برنامه درسی آموزش قرآن دوره ابتدايي و مقدمه کتاب های درسی آموزش قرآن تناسبی ندارند.

 

[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 22:55 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 
«ماهنامه قرآنی باران»

ماهنامه قرآنی، ادبی و هنری «باران» ويژه گروه سنی نوجوانان است كه تا كنون 183 شماره از اين ماهنامه به چاپ رسيده است، اين ماهنامه عمدتا در بيش از 50 صفحه و با قيمت 500 تومان چاپ و به فروش می‌رسد. صاحب امتياز ماهنامه «باران» سازمان اوقاف و امور خيريه است، سردبیر آن «حسین ژولیده» و زير نظر شورای دبيری متشكل از دبيرتحريريه «مجيد محبوبی»، دبير بخش شعر «يحيی علوی‌فرد»، طراح گرافيك «رسول محمدی» و ويراستار «اعظم ثمره« منتشر می‌كند. ماهنامه باران شامل بخش‌های مختلفی از جمله: پيام باران، دلنوشته‌های باران، تفاسير و ضرب‌المثل‌های قرآنی، مقالات ادبی قرآنی، وب‌نوشته‌های باران، دانستنی‌هايی درباره امامان، يك‌ آيه ـ يك قصه، جدول‌های قرآنی و ... است، که در هر شماره مطالب مختلفی تحت این عناوین منتشر می‌شود.

«ماهنامه سلام بچه‌ها»

ماهنامه فرهنگی نوجوانان ايران با عنوان «سلام بچه‌ها» به صاحب امتيازی دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم است كه در حال حاضر در بيست و يكمين سال انتشار خود قرار داشته و در بيش از 80 صفحه به قيمت 500 تومان برای گروه سنی نوجوان با مديرمسئولی «احمد زادهوش» و سردبير «عبدالله حسن‌زاده» به چاپ می‌رسد. اين ماهنامه شامل بخش‌های متعددی از جمله: زندگی معصومين(ع)، گفت‌وگو با قاريان و حافظان قرآن نوجوان، مقالات و يادداشت‌های تربيتی و روان‌شناسی، معرفی شهدا، تصاوير و شعر برای نوجوانان است.

«فصل‌نامه بشری» (كودك و نوجوان)

فصل‌نامه سازمان تبليغات اسلامی در دو بخش «كودك» و «نوجوان» با عنوان «بشری» در سال سوم انتشار خود قرار دارد و تا كنون هفت شماره از اين فصل‌نامه به سردبيری «عباس لهراسبی» ، دبيرتحريريه «علی‌رضا قرابی»، مدير هنری «پريسا رسولی»، به چاپ رسيده است. بخش نوجوان اين فصل‌نامه مضمونی دينی دارد كه شامل بخش‌های مختلفی از جمله: سخن سردبير، داستانی‌هايی از پيامبران و امامان، دانستنی‌هايی از همه چيز و همه جا، داستان‌های ايرانی، معرفی كتاب‌های دينی، جدول، شعر، نهج‌البلاغه، قرآن، ترجمه و ... است. فصل‌نامه كودك اين فصل‌نامه نيز با مضمونی دينی است كه شامل بخش‌هايی از جمله: سخن سردبير، دعای شبانه، نقاشی، داستان‌هايی با مضامين دينی و تربيتی و هم‌چنين شعرهای كودكان با موضوعات مورد علاقه كودكان است.

[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 21:10 ] [ مریم قربانی ] [ ]

در تاریخ ۱۰/۱۱/۹۰ به همراه  کارشناس محترم گروههای آموزشی سرکار خانم محمدی و راهبران محترم آموزشی طرح جابر بن حیان و کتب جدید التالیف از مدارس فوق بازدید کرده و مشکلات همکاران در رابطه با مسائل آموزشی مرتفع گردید.در مدارس دانش آموزان فعالیت های قرآنی و آموزشهای خود را به نمایش گذاشته بودند.جلسه توجیهی  و هم اندیشی نیز در رابطه با طرح انس با قرآن در جمع همکاران مدرسه شهید علیجانی برگزار گردید.و دانش آموزان پایه چهارم این مدرسه در رابطه با انس با قرآن و روش ارتقای قرآن مورد برسی قرار گرفتندکه زمینه بسیار مستعدی در بین همکاران و دانش آموزان این مدرسه در جهت اجرای این طرح دیده شد لذا مدیریت و همکاران محترم و نیزدانش آموزان عزیز این مدرسه نیز به جمع مدارس مجری طرح انس با قرآن پیوستند.

[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 3:16 ] [ مریم قربانی ] [ ]
در شهر توریستی اسکاگن این زیبایی رو میشه در سجیه دید، این شمالیترین شهر دانمارکیهاست ..... جایی که دریای بالتیک و دریای شمالی بهم میپیوندند. دو دریای مختلف با هم یکی نمیشوند و بنابرین این راستا بوجود میاد

آپلودسنتر آپ98

و این همان چیزی است که در قرآن آمده است
سورة مباركه الرحمن
مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيانِ (19) بَيْنَهُما بَرْزَخٌ لا يَبْغِيانِ (20) فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبانِ (21) يَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ (22)
19. دو دريا را به گونه اي روان كرد كه با هم برخورد كنند.20. اما ميان آن دو حد فاصلي است كه به هم تجاوز نمي کنند.21. پس كدامين نعمتهاى پروردگارتان را انكار مى‏كنيد؟
22. از آن دو، مروارید و مرجان خارج مى‏شود.
سوره مباركه فرقان آیه 53:
« و هو الذي مَرَجَ البحرينِ هذا عَذبٌ فُراتٌ و هذا مِلحً اُجاجً وَ جَعَلَ بَينَهما بَرزَخا و حِجراً مَهجوراً»
و اوست كسي كه دو دريا را موج زنان به سوي هم روان كرد اين يكي شيرين و آن يكي شور و تلخ است وميان آندو حريمي استوار قرار داد.
سوره مباركه فاطر آيه 12:
وَمَا يَسْتَوِي الْبَحْرَانِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَمِن كُلٍّ تَأْكُلُونَ لَحْمًا طَرِيًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْكَ فِيهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
اين دو دريا يکسان نيستند: يکی آبش شيرين و گواراست و يکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می خوريد، و از آنها چيزهايی برای آرايش تن خويش بيرون می کشيد و می بينی که کشتي ها برای يافتن روزی و غنيمت، آب را می شکافند و پيش می روند، باشد که سپاسگزار باشيد.
سوره مباركه نمل آيه 61:
اَمَّنْ جَعَلَ الْاَرْضَ قَرَارًا وَ جَعَلَ خِلالَهَا اَنْهَارًا وَ جَعَلَ لَهَا رَوَاسِیَ وَ جَعَلَ بَينَ الْبَحْرَيْنِ حَاجِزًا ءَاِلهٌ مَعَ اللهِ بَلْ اَکْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ﴿61
[آيا شريكانى كه مى‏پندارند بهتر است‏] يا آن كس كه زمين را قرارگاهى ساخت و در آن رودها پديد آورد و براى آن، كوه‏ها را [مانند لنگر] قرار داد، و ميان دو دريا برزخى گذاشت؟ آيا معبودى با خداست؟ [نه،] بلكه بيشترشان نمى‏دانند.


[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 1:28 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، جشن قرآن دبستان ابتدایی غیرانتفاعی نرگس روز سه شنبه 12 مهر با حضور حجت الاسلام کرمانی، رئیس تبلیغات اسلامی دماوند در مسجدالرضا(علیه السلام) این شهرستان برگزار شد. در این جلسه که با هدف پیوند و آشنایی دانش آموزان این مدرسه با قرآن مجید برگزار شد، حجت الاسلام کرمانی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی دماوند در سخنانی به تاثیر قرآن بر زندگی انسان‌ها اشاره کرد وگفت: در قرآن مجید داستان‌های عبرت آموز بسیاری وجود دارد که ما باید از آنها پند بگیریم وآنها را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم. کرمانی درخاتمه خاطرنشان کرد: اگر می خواهید در در‌س‌ها موفق باشید باید با قرآن مانوس شوید و در یادگیری و روخوانی آن کوشا باشید. در پایان این مراسم، از طرف حجت الاسلام کرمانی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی، هدایایی به دانش آموزان حاضر در مسجد اهدا شد. 

[ سه شنبه 11 بهمن1390 ] [ 0:48 ] [ مریم قربانی ] [ ]
در صورتیکه در مدارس خود قرآن کم علامت یا لوح فشرده ادبستان قرآن را ندارید هر چه سریعتر به گروه های آموزشی اطلاع داده تا برای تهیه آنها اقدام گردد.

            

[ دوشنبه 10 بهمن1390 ] [ 1:2 ] [ مریم قربانی ] [ ]

حق فرزند بر پدر و مادر اين است كه براي او نام نيكو انتخاب كند و او را با ادب و نيكو تربيت كرده و به او قرآن بياموزد.                                                        امام علي ( عليه‌السلام)

فطرت خداجوي انسان به طور ناخودآگاه ميل به خوبي‌ها و زيبايي‌ها دارد و قرآن آينه‌ي تمام نماي زيبايي‌ها در عالم خلقت مي‌باشد. به همين دليل هر نفس پاك و جان پالايش يافته‌اي به طور ناخودآگاه گرايش به استماع و تلاوت آيات نوراني قرآن دارد و اين در مورد كودكان كه مانند لوح سفيدي پاك و درخشان هستند دوچندان مي‌باشد.

امّا گاهي از اوقات به دليل عدم آگاهي ما بزرگ ترها و همچنين عدم درك آيات توسط كودكان در آموزش قرآن به فرزندانمان دچار مشكل مي‌شويم و اين سوالي است كه غالباً خانواده‌ها مي‌پرسند: فرزندمان علاقه‌اي به مطالعه‌ي كتاب قرآن خود ندارد. بايد چه كار كنيم؟

والدين به عنوان هميار معلم در منزل مي‌توانند نقش بسيار مهم و پايداري در ايجاد انس با قرآن داشته باشند. چون از قبل از تولد كودك با او بوده و قرار است تا پايان عمر خود در كنار او باشند. به همين دليل تأثيري كه دانش آموز از خانواده‌ي خود مي‌گيرد بسيار پايدارتر از تاثير وجودي هر كس ديگر است.

همچنين اين والدين هستند كه تأثير كلام و رفتار معلم را تثبيت يا خنثي مي‌كنند. به همين دليل نقش والدين در پيشرفت‌هاي دانش آموزان بسيار حساس و كليدي مي‌باشد.

اميد است موارد ساده‌ي زير بتواند به حل مشكل و تقويت مهارت‌هاي دانش آموزان در تلاوت قرآن كمك كند:

1) فرزند خود را به مطالعه‌ي روزانه‌ي قرآن عادت دهيد. شايد اين امكان صبح هنگام به علّت خواب آلودگي بچه‌ها فراهم نباشد اما مي‌توانيد موقع اذان مغرب فرزند خود را ترغيب نماييد كه به همراه شما وضو گرفته ، نماز بخواند و پس از اداي نماز، از روي عبارت‌هاي قرآني كتاب خود ـ به عنوان فريضه‌اي كه موجب خشنودي خداي مهربان است ـ بخواند.

به فرزندانتان اجازه دهيد كه شاهد عبادت‌هاي شما باشند و سعي كنيد الگوي مناسبي براي فرزندانتان باشيد ؛ زيرا بچه‌ها بيش از اينكه از كلام ما تأثير بپذيرند ، از رفتار ما مي‌آموزند.

تمرين با اين شيوه در ابتداي امر ممكن است براي والدين و فرزندان با مشكلاتي به همراه مي‌باشد و حتي شايد با مقاومت فرزندتان روبه رو شويد ، اما پس از گذشت مدتي كوتاه باعث پيشرفت‌هاي چشمگيري در فرزند شما خواهد شد و اين توانايي را در آنان ايجاد مي‌كند تا آيات جديد قرآني را نيز به سهولت قرائت كنند

فراموش نكنيد كه :

بچه‌ها هستند چون آيينه‌ها                                      نقش مي‌بندد در آن رفتار ما

2) معاني آيات را براي فرزند خود بيان كنيد تا فرزند شما بتواند با آيات الهي ارتباط روحي برقرار كند. يكي از دلايل بي ميلي كودكان نسبت به تلاوت قرآن اين است كه كودكان ما به دليل بيگانه بودن زبان عربي ، آيات نوراني را جملاتي بي معنا تلقي كرده ، نمي‌توانند از معني، بهره كافي برخوردار گردند و اين وظيفه‌ي ماست كه با بيان معاني بلند آيات ، آنان را از اين چشمه‌ي جوشان سيراب نماييم. 

3) به جنبه‌هاي التذاذي استماع صوت خوش قرآن توجه كنيد. سعي كنيد حتي الامكان عبارت‌ها را با صوت و آهنگ دلنشين تلاوت كنيد تا فرزندتان از شنيدن آيات قرآن لذّت ببرد.

4) سعي كنيد براي كودكان خود از داستان‌هاي قرآني تعريف كنيد. تعريف داستان‌هاي قرآني ـ قبل از خواب ـ براي شما و كودكتان خوابي آرام و احساسي شيرين و خاطراتي به ياد ماندني به همراه خواهد داشت .

5 )كودكان را با آداب قرائت قرآن مانند پاكي و پاكيزگي ، با وضو بودن ، آداب نشستن ، گوش دادن به هنگام شنيدن آيات قرآن و ... آشنا سازيد و آنان را نسبت به رعايت اين آداب ترغيب نماييد .

6) به هنگام تمرين آيات در منزل ، از خواندن آيات توسط شما و تكرار توسط دانش آموز اجتناب كنيد. شيوه‌ي كار بايد به گونه‌اي باشد كه دانش آموز خود سعي در اكتشاف شكل صحيح قرائت داشته باشد و شما به عنوان راهنما فقط توجه فرزند خود را به حركت حرفي كه اشتباه تلفظ كرده معطوف نماييد تا در تلاش‌هاي بعدي به شكل تلفظ صحيح كلمه برسد.

تمرين با اين شيوه در ابتداي امر ممكن است براي والدين و فرزندان با مشكلاتي همراه ‌باشد و حتي شايد با مقاومت فرزندتان روبه رو شويد ، اما پس از گذشت مدتي كوتاه باعث پيشرفت‌هاي چشمگيري در فرزند شما خواهد شد و اين توانايي را در آنان ايجاد مي‌كند تا آيات جديد قرآني را نيز به سهولت قرائت كنند.

7) رفع برخي از اشكالات به تمرين بيشتر و مرور زمان نياز دارد. از اين رو ، نبايد انتظار داشته باشيد كه همه‌ي اشكالات بلافاصله برطرف شود.

از آنجا كه يكي از مهم‌ترين اهداف آموزش قرآن در ابتدايي توانايي روخواني تمام آيات قرآن به طور شمرده مي‌باشد، خوب است كه فرزند خود را عادت دهيد تا هرروز از روي قرآن كامل ، چند آيه را تلاوت نمايند


ادامه مطلب
[ دوشنبه 10 بهمن1390 ] [ 0:32 ] [ مریم قربانی ] [ ]

1) پرهیز از اسراف در طعام:"کلوا واشربوا ولا تسرفوا"(بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید.)(اعراف31)

اولین مفهومی که از آیه در ذهن نقش می بندد این است که در مصرف غذا نباید زیاده روی کرد،ولی به نظر می رسد که مفهوم آیه فراتر از زیاده روی باشد.اسراف یعنی مصرف نابجا،یعنی مصرف چیزی به ناحق.درست است که پرخوری نوعی اسراف است ولی بدخوری و خوردن غذاهایی که برای بدن مضر است، اگرچه مقدار آن کم است، اسراف می باشدوکم نیستند بیماری های که در اثر رعایت نکردن این اصل مهم بروز می کنند.

2) چه زمانی از شبانه روز باید غذا خورد:"ولهم رزقهم بکره و عشیا"(وروزیشان در آنها صبح و شب مهیاست."(نحل69)

از این آیه می توان چنین برداشت کرد که مهم ترین وعده های غذایی،صبحانه و شام است که باید به آن توجه ویزه داشت.

3) دقت در کیفیت غذا:"فلینظر الانسان الی طعامه"(پس انسان به طعامش نظر کند.)(عبس24)

دقت در طعام ابعاد مختلفی دارد. یکی از ابعاد آن این است که انسان در طعام خوددقت کند و تفکر کند که این طعام چه مراحلی را طی کرده و چگونه به دست او رسیده است تا خدا را بر این نعمت شکر کندو بعد مهم تر از آن این است که دقت کند طعام او حلال است یا نه؟

اما به نظر می رسد که آیه ی فوق علاوه بر ابعاد روحانی و تربیتی به این معنا باشد که انسان در چیزی که می خورد دقت داشته باشدکه آیا غذایی که می خورد از نظر کیفیت مطلوب است و ارزش غذایی دارد یا خیر؟

4) معرفی طیبات:"کلوا متن طیبات ما رزقناکم"(بخورید از چیزهای پاک که روزیتان کردیم)(اعراف160)

قرآن کریم مردم را به سوی غذاهایی که برایشان مفید بوده و سلامتی آن ها را تامین می کندراهنمایی کرده است.مهم ترین این غذاها که در آیات متعددی مورد اشاره قرار گرفته و علم تغذیه نیز به ارزش فراوان آن ها پی برده عبارتند از:عسل، خرما، زیتون، انگور، انجیر، انار،گوشت و شیر چهار پایان، ماهی،کدوو...

5) تحریم خبائث:"یحل لهم الطیبات و یحرم علیهم الخبائث"(حلال شده بر شما طیبات و حرام شده بر شما خبائث)(اعراف157)

قرآن کریم خوردن بعضی چیزها را منع کرده است که مهم ترین آن ها عبارتند از:گوشت مردار، خون، الکل وگوشت خوک."انما حرم علیکم المیته والدم ولحم الخنزیر وما اهل لغیرالله به...)"یسئلونک عن الخمر والمیسر قل فیهما اثم کبیر و منافع للناس و اثمهمااکبر من نفعهما"(بقره219)

6) روزه:"یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون."(بقره183)

روزه اگر چه یک دستور صرفا طبی نبوده طبق آیه ی ذکر شده غرض اصلی از آن تقوای الهی است ولی بشر به تجربه دریافته است که امساک و روزه داری جه تاثیری در سلامت او داشته است.(البته امروزه ثابت شده است که تقوا رابطه ی مستقیمی با سلامتی جسم و جان دارد)

7) رعایت بهداشت:"وینزل علیکم من السماءماء لیطهرکم به"(واز آسمان آب فرو می فرستد تا شما را پاکیزه گرداند)(انفال11)

رعایت بهداشت دزر زمینه های مختلف -که 14 قرن قبل به مسلمانان ابلاغ شد-تاثیر بسزایی در سلامت آن ها خواهد داشت، که متاسفانه در اثر القائات غربی ها کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

[ دوشنبه 10 بهمن1390 ] [ 0:25 ] [ مریم قربانی ] [ ]

برای تهیه مصحف کم علامت ویژه مدارس ابتدایی با

 شماره تلفن ۰۹۱۲۶۱۱۴۳۹۸آقای صفا تماس بگیرید.

     

[ چهارشنبه 5 بهمن1390 ] [ 22:53 ] [ مریم قربانی ] [ ]

طی بازدید روز دوشنبه ۳/۱۱/۹۰از مدرسه پایگاه فعالیتهای زیر انجام گرفت:

۱-برنامه ریزی برای هزینه های اجرایی طرح

۲- تشکیل حلقه انس با قرآن در بین دانش آموزان کلاس سوم

۳-جلسه هم اندیشی با مدیر ،معاون و معلمان مربوطه

۴- جمع آوری آمار کمبود مصحف کم علامت  در بین مدارس مجری طرح وتهیه آن از طریق استان

۵-رایت سی دی آموزشی قرآن برای دانش آموزان

۶-تهیه جوایز قرآنی و کتاب داستاهای قرآنی

۷- تهیه جدول قرآنی مناسب دانش آموزان

۸-معرفی سایتهای قرآنی مناسب به همکاران

۹-تهیه بروشور های مناسب برای پیشبرد طرح انس با قرآن مانند :محورهای قرآن پژوهی ،مقایسه روش 

 تدریس جدید و قدیم قرآن در ابتدایی ،دانستنی های قرآن :روش تدریس قرآن اول ابتدایی مطابق با

اهداف درسی ملی و نمون برگ اهداف آموزشی قرآن در پایه دوم

۱۰-ایجاد وبلاگ مخصوص برای پایگاه

۱۱- تماس تلفنی با رهبران آموزشی مدارس ابتدایی شهید علی عسگری مرانک و قمر بنی هاشم

اهران و پی گیری مسائل مربوط به طرح ازجمله آمار کمبود قرآن کم علامت

۱۲-تماس با مدارسی که لوحه اول و سوم را نداشتند برای تحویل لوحه از آموزش ابتدایی

در پایان آرزوی شفاعت قرآن برای همه مدیران و معاونان ، راهبران ، آموزگاران محترم و کلیه کسانی که

در اجرای این طرح خالصانه زحمت می کشند را از خداوند منان خواستاریم.

[ دوشنبه 3 بهمن1390 ] [ 21:56 ] [ مریم قربانی ] [ ]

همه جا سرشار از اشك و گلاب است و من خود را با همه شور به كجاوه سبز ولایت می رسانم.

یا ضامن آهو! دل های بی پناهمان را كه چون آبگینه های شكسته در پهنای گیتی سرگردانند، در پای ضریح مقدست آشیان ده كه محتاج پركشیدن به آبی لایتناهی فطرت خدایی مان هستیم. 

شهادت امام رضا (ع) تسلیت باد.

[ دوشنبه 3 بهمن1390 ] [ 20:28 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 
 

 
[ دوشنبه 3 بهمن1390 ] [ 19:59 ] [ مریم قربانی ] [ ]

روش معرفی کتاب مقدس قرآن به دانش آموزان دبستان از مسائل مهم پیش روی معلم است. از این رو امروز بر آن شدم تا چند اصل را در معرفی این کتاب آسمانی به دانش آموزان ارائه کنم:

     همه کودکان در همه سنین مختلف آن را به عنوان کتابی مقدس یا مخصوص و متفاوت از دیگر کتاب ها به دیده احترام می نگرند و در صحت آن شکی ندارند. از نظر آنان قرآن کتاب خداست. تا حدود 9 سالگی، بیشتر متوجه ظاهر فیزیکی آن؛ مانند اندازه، رنگ، نوع، چاپ و نیز استفاده زیاد از آن می باشد. پس از این سنین کودکان با نگرش های محدود، توضیحات خود را متوجه محتوای کتاب می کنند که؛ مطالبی را درباره خدا و پیامبر را از آن می آموزیم، و اهمیت آن را به خاطر آموزنده بودنش و این که می توان از آن مطالب زیادی را یاد گرفت، می دانند.

از سنین 12 سالگی به بعد این برداشتها عمق بیشتری پیدا نموده و درک صحیح تری از آن به عنوان کتاب زندگی حاصل می شود. از این رو معلمان باید با این نحوه برداشت کودکانه آنها توجه داشته باشند و در همین سطوح پایین برداشت های آنها را تغذیه کرده و محتوای تدریس خود را انتخاب نمایند.

سلام:tatan11.blogfa.com

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه 2 بهمن1390 ] [ 21:48 ] [ مریم قربانی ] [ ]
 سایت های

  http://www. nasimequran.scict.ir ( نسيم آموزش نوين روخواني قرآن كريم)

مرکز اطلاع رسانی جهانی آل البیت به آدرس

  http://www.shiachildren.com نیز از سایت های جالب  شبکه کودک و نوجوان می باشد.

درباغ سبز قرآنhttp://quorankoodakan.persianblog.ir 

برای استفاده دانش آموزان معرفی گردد.

سلام عزیزم خوش آمدید

[ یکشنبه 2 بهمن1390 ] [ 21:5 ] [ مریم قربانی ] [ ]

۱- لوحه آموزش قرآن  اول و سوم ابتدایی در کارشناسی آموزش موجودمیباشد .مدارسی که

 دراین زمینه کمبود دارند میتوانند با مراجعه به جناب آقای رجبی لوحه اول وسوم را تهیه 

نمایند.

۲-کتاب روشها و مبانی آموزش قرآن دردوره ابتدایی  کد ۶۰۱۱ تهیه گردیده وبه ازای

هرمدرسه یک جلدآماده توزیع می باشد . مدیران محترم حتما این کتاب را ازگروههای آموزشی

 اداره سرکار خانم محمدی تهیه کرده و برای مطالعه در اختیار همکاران قرار دهند.

  سلام:tatan11.blogfa.com

[ یکشنبه 2 بهمن1390 ] [ 19:48 ] [ مریم قربانی ] [ ]

اى خاتم مهربانى و عشق! سلام بر تو که گام هاى مهتابى ات شب هاى جهل بشر را به جاده هاى راستى کشاند! 

اى کریم اهل بیت علیهم السلام! قلب اندوهگینمان در عزایت ، دیدار و شفاعتت را در قیامت مى طلبد تا طعم بخشندگى تو را دریابیم.

[ شنبه 1 بهمن1390 ] [ 19:28 ] [ مریم قربانی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، این وبلاگ جهت اطلاع رساني و هم اندیشی آموزگاران وراهبران آموزشی قرآن مدارس در زمینه ی طرح انس با قرآن وبهبود امر آموزش آن توسط راهبر آموزشی ومدرس قرآن شهرستان دماوند ایجاد گردیده است وجنبه ي آموزشی و خبر دهي در خصوص اجرای این طرح دارد.به اين وبلاگ قربة الي الله لينك بدهید .... امیدوارم این جا مکانی باشه برای عاشقان قرآن و تبادل اطلاعات قرآنی التماس دعاي فرج ... به اميد ظهور
لینک دوستان
امکانات وب